Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Kompozit malzemeler, gereksinimlerin artmasıyla geliştirilir ve çok amaçlı kullanım sunar. Çeşitli alanların vazgeçilmezi olan bu malzemeler, denizcilik sektöründe de olmazsa olmaz malzemeler olarak görülür.

Yüksek taşıma kapasitesiyle öne çıkan kompozitler, denizcilik sektöründeki ekipmanların yapılmasında önemli bir rol oynar. Kompleks ve büyük parçaların inşası, artık bu bileşenler ile mümkün. Bu yazıda, denizcilikte kompozit malzeme kullanımı hakkında bilgiler sunacağız. Bu malzemelerin denizcilik sektöründe nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını merak ediyorsanız bu içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Teknelerde Kullanılan Kompozitler Malzemeler

Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı ilk kez 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşmiştir. Bu önemli tarihten sonra kompozit malzemelerin işlevsel yönü keşfedilerek endüstrilere dahil edilmiştir.

Denizcilik sektöründe kullanılan bu malzemeler, tahmin edileceği gibi tekne ve gemi gibi deniz araçlarının yapımında tercih edilir. Zira, deniz araçları korozyona dayanıklı, taşıma kapasitesi yüksek, güçlü ve hafif yapıda olmalıdır.

Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı, özellikle de tekne yapılarında önemli bir yer teşkil eder. Bu yapıları sağlayan malzemeler arasında kompozit malzemelerin yeri oldukça büyüktür. Kullanıldıkları deniz araçlarına hafiflik sağlayan bu malzemeler özellikle de ticari gemiler için avantaj sunar. Peki teknelerde hangi kompozit malzemeler kullanılır? Bu sorunun yanıtı oldukça kapsamlıdır çünkü pek çok malzeme bu önemli araçların yapımında tercih edilir. Teknelerde kullanılan kompozit malzemeler arasında şunlar yer alır:

 • Fiber takviyeli kompozitler
 • Polimer matris
 • Cam elyafı
 • Termoset kompozitler
 • Polyester reçine
 • Vinilester reçine
 • Karbon fiber takviyeli kompozitler.

Denizcilikte Kompozit Malzeme Kullanımı Avantajları

Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı birçok açıdan avantaj sağlar. Bu sektörde araç veya ekipman üretirken öncelikle malzeme yapılarının deniz suyuna dayanıklı olmaları gerekir. Yüksek kimyasal dirençliliği ile öne çıkan kompozit malzemeler korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği, denizcilikte malzeme olarak kullanılmasını sağlar. Ancak kompozit malzemelerin avantaj sağlayan özellikleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sesi düşüren etkisi sayesinde daha az gürültüye neden olur.
 • Korozyona karşı dirençliliği, ekstra bakım ve oluşabilecek sorunların önüne geçer.
 • Tasarımı esnek olduğu için rahat bir çalışma alanı sunar.
 • Atıklara karşı yüksek dirençli olduğu için her türlü atığın oluşumunu en aza indirir.
 • Hafif ve dayanıklı yapısı sayesinde taşıt araçlarında yakıt tasarrufu sağlar.
 • Kimyasallara karşı yüksek dirençli olduğu için daha az aşınma özelliği vardır. Bu da araçlarda daha uzun ömürlü bir kullanım sunar.
 • Farklı mekanik özelliklerin elde edilmesi için çeşitli bileşenlerden kompozit malzeme inşa edilebilir. Bu da üretim sürecinde esnek bir seçim potansiyeli sunar.
 • Yüksek dayanıklılığı ve yoğunluk oranlarına sahiptir. Bu özelliği sayesinde uzun süre etkili bir kullanım sağlar.
 • Yüksek modülüs ve ağırlık oranına sahiptir.

Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı genel olarak bu avantajları sağlar. Tüm bunlar, denizcilikte tekne, gemi ve diğer araçların yapımında önemli rol oynar. Kompozit malzemeler farklı özelliklere sahip olduğu için farklı parçalarda kullanımı söz konusudur.

Denizcilikte En Çok Kullanılan Kompozit Malzeme Bileşimleri

Denizcilikte en çok kullanılan kompozit malzeme bileşimleri denildiğinde birtakım malzeme bileşimlerini saymak mümkündür. Dayanıklı, hafif ve korozyona karşı malzeme gereksinimi duyan denizcilik sektöründe kullanılan kompozit malzemeler arasında cam elyaf takviyeli plastik, aramid elyaf kompozitleri ve karbon fiber yer alır. Ayrıca yapıştırıcı ve birleştirici görev gören polyester reçine, vinilester reçine ve yapıştırıcı kompozitleri unutmamak gerekir. Aşağıdan denizcilikte kompozit malzeme kullanımı konusunda öne çıkan malzemeler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

1. Cam Elyaf Takviyeli Plastik

Cam Elyaf Takviyeli Plastik

Cam Elyaf Takviyeli Plastik, metallerden daha farklı özelliklere sahiptir ve denizcilik sektörü için elverişlidir. Daha az maliyetli özelliklere sahip olan bu malzemeler aynı zamanda üstün özellikleriyle avantajlı bir kullanım sunar. Cam elyaf ve taşıyıcı bir polimer ile birleştirilerek elde edilen Cam Elyaf Takviyeli Plastik, yüksek basınç ve çekme mukavemetine sahiptir. Bu da kullanıldığı araçlara üstün performans ve dayanıklılık sağlar. Bu nedenle tekne, gemi ve diğer deniz ekipmanlarında vazgeçilmez bir malzeme olarak görülür.

2.  Polyester Reçine

Yapıştırıcı ve birleştirici özelliklere sahip olan polyester reçine, kompleks olmayan bir yapıya sahiptir. Bu malzeme, ekonomik olma özelliği ile de öne çıkar. Dikarboksilik asitler ve polihidrik alkoller (glikoller) arasındaki kondensasyon polimerizasyonu sonucu oluşan polyesterler, geniş bir endüstriyel kullanım alanına sahip olan reçinelerin temel hammaddesini oluşturur.

3.  Vinilester Reçine

Vinilester reçineler, doymamış polyester reçineler ve epoksi reçinelerin özellikleriyle harmanlanarak üretilmiş malzemelerdir. Kolay işleme ve hızlı sertleşme özelliklerine sahip olan bu ürün, denizcilikte kullanılan kompozit ürünlerinden biridir. Bu reçineler, epoksi reçine ya da meta akrilik asidi reaksiyonuyla elde edilir. Bu reçinenin kolay kullanımı birçok alanda tercih edilmesinin sebebidir.

4. Ahşap/Yapıştırıcı Kompozitler

Ahşap Yapıstırıcı Kompozitler

Ahşap/yapıştırıcı kompozitler, denizcilikte tekne ve gemide yapım ve onarım uygulamalarında kullanılır. Ahşapla diğer malzemelerin birleştirilmesine yarayan bu kompozitler, yüksek yapışma performansı ve suya dayanıklılık özellikleriyle öne çıkar. Yüksek taşıma kapasitesi gerektiren ekipmanlarda kullanılarak yüksek dayanıklılık sağlar.

Ayrıca su direnci olduğu için gemi ve diğer yapıların çürümesini önler. Korozyon dirençliliği olan bu yapıştırıcı kompozitler, deniz araçlarının yapısal bütünlüğünü korur. Kullanım kolaylığı sağladığı için çeşitli projelerde üst seviye performans gösterir. Bu malzeme genelde şerit döşeme, tekne ve kayık kürek yapımında uzun yıllardan bu yana tercih edilir.

5. Aramid Elyaf Kompozitleri

Aramid elyaf kompozitleri, genelde yelkenli yat yapılarında omurga ve pruva bölümlerinde kullanılır. Okyanus yarış uygulamaları için de tercih edilen bu malzeme geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Şok emme ve darbe dirençleri sayesinde kullanıldıkları araç parçalarını güçlendirirler.

6. Karbon Fiber

Karbon Fiber

Gemi stabilitesi avantajı ile öne çıkan karbon fiberler, minimum ağırlıkla yüksek performans sunarlar. Bu özellikleri sayesinde yatlar ve yelkenli teknelerdeki mobilyalarda kullanılırlar. Yüksek mukavemetli olan bu malzemeler, denizcilikte yaygın bir kullanıma sahiptir. Sadece üstün işlevsel özellikleri ile öne çıkmayan karbon fiber kompozit malzemeleri estetik özellikleri ile kullanım alanlarına avantaj sağlarlar.

Denizcilikte kompozit malzeme kullanımı konusunda önemli bir yeri olan karbon fiber, üstün özellikleri ile önemli bir bileşen olarak görülür. En önemli özellikleri arasında yüksek mukavemet, hafiflik, kimyasal direnç ve esneklik yer alır. Tüm bunlar denizcilik ekipman ve araçlarının yapımında önemli faydalar sunar.

Sonuç olarak denizcilikte kompozit malzeme kullanımı, verimliliği artırdığı ve maliyetleri azalttığı için yaygın olarak kullanılır. Tekne, gemi ve diğer araçların yapımının geleceğinde büyük rol oynayacağı düşünülen kompozit malzemeler, oldukça işe yarar. İşleme ve üretim tesislerinde geliştirilmeye devam eden kompozitler, denizcilik sektöründe diğer gereksinimlere de ihtiyaç vermesi için farklı özelliklerle üretilir. Birçok zorluğun üstesinden gelen kompozitler işletme maliyetlerinin optimizasyonunu sağlar.

Malzeme bilimi ve kompozit teknolojisinin hızla ilerlemesi epoksi karışımı ve karbon nanotüp uygulamaları gibi yeni kompozitlerin üretimini destekler. Böylece yüksek performanslı deniz yapıları, kompozit malzemelerle üretilme imkânını bulur. Tüm bunlar, denizcilikte kompozit malzeme kullanımının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koyar.